Kamu Çalışanlarının Gözü Kulağı Cumhurbaşkanında

Ana Sayfa » Haberler » Kamu Çalışanlarının Gözü Kulağı Cumhurbaşkanında
Paylaş
Tarih : 01 Şubat 2019 - 12:04

irfan kucur 2

Kamu Çalışanlarının Gözü Kulağı Cumhurbaşkanında

 Kamuoyunda merak konusu olan ve geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın açıklamalarına da konu olan ek gösterge beklentileri ile ilgili olarak Büro Memur Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada;

“Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre şu anda mevcut 2.430.100 memur görev yapmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kamuda görev yapan memurlar 12 grupta sınıflandırılmıştır. Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıfında 864.400 personel bulunmakta ve toplam kamu personelinin % 35 ini teşkil etmektedir. Din Hizmetleri sınıfı 102.000 (% 4), Emniyet Hizmetleri Sınıfı 261.000 (% 10), Sağlık Hizmetleri Sınıfı  407.000 (%16) ve bunlar dışında kalan personel ise % 35 yani  850.000 kamu personelinden oluşmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 4 meslek grubunu kapsayan 3600 Ek Gösterge müjdesi yukarıda açıkladığımız kamu personellerinden 1.579.000 personeli kapsamakta, Devletimizin omurgasını oluşturan ve Büro İş Koluna bağlı olan Maliye, Adliye, SGK, İŞKUR, Gençlik Spor, Nüfus Müdürlüğü, İçlerine Bağlı Birimler, Meteoroloji gibi kurumlarda çalışan personeli kapsamamaktadır.

Bu nedenle 3600 Ek Göstergeye ilişkin Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya konan vaadi hem destekliyoruz  hem de yetersiz buluyoruz. Bazı meslek gruplarının hiç olmaması, bazılarının ise sınırlı sayıda olması anlamsız ve adaletsiz bir uygulama olacaktır.

Kamuoyunda merak konusu olan ve geçtiğimiz günlerde İbrahim Kalın’ın açıklamalarına da konu olan ek gösterge beklentilerini yineleyen Kucur, “Ek Gösterge konusu ve düzenlemesi, bu kadar medyanın gündemine gelene kadar Meclisin gündemine gelseydi, bugün zaman ve enerjimizi daha farklı alanlara harcayabilirdik” denildi.

“Ek gösterge konusunda 3600 kapsamına alınacaklar bir an önce netleşmeli, diğer unvan ve kadrolarda görev yapanlar da ek gösterge düzenlemesine dahil edilmelidir” diyen Kucur

 “Memur-Sen Genel Başkanımız Ali Yalçın tarafından, 3600 ek gösterge konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeye ilaveten, bu konuda bir kapsam genişlemesinin elzem olduğu defaatle deklare edildi. Katıldığı televizyon programlarında, gazetelere verdiği röportajlarda, hazırlanan yayın ve yayımlarda  kamu görevlilerinin bu konudaki beklentileri açık bir şekilde ifade edildi.” Dedi.

Tüm kamu çalışanlarını beklenti içerisine sokan ve son günlerde tekrar gündeme gelen 3600 ek göstergenin verilmesi hususunda maalesef 3-4 hizmet kolu üzerinde durulmakta olup diğer kamu çalışanları göz ardı edilmektedir.

Oluşan seçim atmosferi içerisinde, Sayın İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklamayı, olumlu bulmakla birlikte 3600 ek gösterge konusunda sadece 4 farklı meslek grubunu değil, tüm kamu görevlilerini içine alacak, kapsayıcı, eşitleyici ve adaletli bir 3600 ek gösterge çalışmasının ivedilikle yapılmasının gerekliliğini bir kez daha hatırlatmayı uygun görüyoruz.

Kamu İşveren Heyeti’nden beklemiş olduğumuz adımların ilk pozitif adımı olarak kabul ettiğimiz açıklama ile birlikte, gerek kapsayıcılığı gerekse de ivediliği noktasında diğer adımların da atılmasının uygun olacağı görüşündeyiz.

Ayrıca; 3600 ek göstergenin bütünü ve kapsamında yer alacakları konusunda yasal düzenlemenin, teklif sahibi olmamız ve yetkili konfederasyon olmamız hasebiyle, konfederasyonumuzla görüşülmesi ve daha sonra ek göstergede yeni bir düzenlemeye ihtiyaç kalmayacak şekilde; kapsam, unvan, hizmet sınıfları, ek gösterge oranları ve adalet boyutuyla sorun oluşturmayacak ve eksiklik ihtiva etmeyecek biçimde yapılması gerekiyor.

Türkiyede, 1 Milyonu aşkın üyesiyle kamu görevlilerinin temsilcisi konumunda bulunan bir emek hareketi olarak, kamu görevlilerini rahatlatacak, kamudaki, dolayısıyla ülkedeki çalışma hayatına olumlu bir etkide bulunacak ve çalışma hayatında barışı sağlayarak daha verimli bir çalışma ortamına vesile olacak bu çalışmanın ivedilikle yapılması gerekiyor. Devletin en yüksek makamından kamu görevlilerine verilen sözün bir an önce yerine getirilmesini temenni ediyoruz.

Tokat Büro Memur Sen Şube Başkanı Kucur, 3600 ek gösterge konusunda unvan, kadro ve kurum ayırımının ortadan kaldırılıp, lisans, lise ve ön lisans mezunlarının tamamının ek gösterge kapsamına dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Büro Memur Sen olarak tekrar hükümete sesleniyoruz:

Düzenlemenin aceleye getirilerek çıkarılması bir çok sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bir kısım kamu çalışanlarını onure ederken diğer kamu çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozacak ve huzursuzluğa sebebiyet verecektir.

Söz konusu mağduriyetin yaşanmaması için düzenlemenin hakkaniyetli bir şekilde yeniden değerlendirilerek tüm kamu çalışanlarını kapsaması gerektiğinin bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

Bir önceki yazımız olan Erbaa otogar kavşağında kaza 7 yaralı başlıklı makalemizde erbaa, erbaadan ve otogar kaza 7 yaralı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

IMG_9708
Erbaa’da yakılmış ceset bulundu.

Erbaa’da Kelkit çayı kenarında yanmış bir insana ait kemik parçaları bulundu. Edinilen bilgiye göre, polis ekipleri, ilçeye bağlı Yeni

IMG_9641
Başkan Karagöl, Erbaa Belediyesinin Borçlarını açıkladı

31 Mart Mahalli İdarelere Seçimlerinde Erbaa Belediye Başkanı olarak seçilen Karagöl, Erbaa Belediyesinin Borçlarını açıkladı. Erbaa Belediye

SINAV LİSESİ
Erbaa’da resim sergisi

Erbaa Özel Sınav Lisesi öğrencileri yapmış oldukları resimleri sergiledi. Erbaa Kültür ve Kongre Merkezinde Sınav Lisesi öğrencilerinin yapmış

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
YorumunuzTekno Merkez Bilgisayar - Telefon Sat, Erbaa Bilgisayar