VALİ NUMAN HATİPOĞLU ERBAA OSB İLE İLGİLİ KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ

Ana Sayfa » Haberler » VALİ NUMAN HATİPOĞLU ERBAA OSB İLE İLGİLİ KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ
Paylaş
Tarih : 15 Nisan 2024 - 14:48
Bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan değerlendirme ve tartışmalarda bir Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu başkanı tarafından Erbaa Organize Sanayi Bölgesi İdaresini itham eden “Tokat Valisi tarafından Erbaa OSB yönetim kurulunda temsil hakkının engellendiği” yönünde asılsız ve mesnetsiz beyanlara karşı aşağıdaki açıklamamın yapılması gereği duyulmuştur.
Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, ilimizin en yüksek istihdama sahip ve en hızlı büyüyen OSB’si olarak 27 yıldır faaliyette bulunmaktadır. Tokat İl Özel İdaresi’nin % 76, Erbaa Belediyesi’nin % 18, Erbaa Sanayi ve Ticaret Odası’nın % 6 sermaye payı bulunmaktadır. 15 Üyeden oluşan Müteşebbis heyette Tokat İl Özel İdaresi 12, Erbaa Belediyesi 2 üye ve Erbaa STO ise 1 üye ile temsil edilmektedir. Müteşebbis Heyet Başkanlığı Tokat Valisi tarafından, Yönetim Kurulu Başkanı ise Erbaa Kaymakamı tarafından icra edilmektedir.
Erbaa OSB yönetim kurulunun teşkili; OSB Uygulama Yönetmeliğinin 25. Maddesi gereğince “OSB yönetim kurulunun beş üyesi, en az dördü kendi üyeleri arasından olmak üzere Müteşebbis Heyet tarafından atanacaktır. Nisan ayı içerisinde Müteşebbis Heyet üyeleri yeniden belirlendikten sonra Yönetim Kurulu üyeleri Tokat Valisi başkanlığındaki ilk müteşebbis heyet toplantısında seçilecektir” hükümleri uyarınca gerçekleştirilmektedir.
Erbaa OSB 1. ve 2. etabında doğalgaz, elektrik, yol, su, endüstriyel atıksu altyapısını tamamlamış, bir anaokulunu hizmete açmış, elektrik bakım ve onarım hizmetleri ile güvenlik hizmetlerini üstlenmiş, mali olarak güçlü; 3. etabında ise altyapı ve imar çalışmalarına başlamış bir OSB olarak bölgenin lider OSB’si konumundadır.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle yatırım, istihdam, üretim ve ihracat konularındaki hedefleri doğrultusunda, sanayinin ülke düzeyinde dengeli bir şekilde dağıtılması ve planlanması doğrultusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığının OSB’mizin gerek altyapı ve üstyapısının oluşturulmasında, gerekse kredi finansman desteklerinin ve yatırımcılara uyguladığı teşvik hizmetlerinin katkısı büyüktür.
Bu süreçte; mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapmış ve yapmakta olan Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanlığını görevlerini icra eden tüm mülki idare amirlerinin emek ve katkıları bulunmaktadır.
Ayrıca atıksu arıtma tesisi ve diğer altyapı hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde Erbaa Belediyesinin de önemli katkıları olmuştur.
Yatırım yapmak suretiyle OSB’mizi tercih etmiş girişimci firmalarımızın, sanayicilerimizin emek ve katkıları da çok kıymetlidir.
Bütün müteşebbislerimiz bizim için kıymetlidir ve onlar istihdamın, istikrarın temel taşıdır. Dolayısıyla çeşitli sosyal medya hesaplarında “Erbaa OSB’nin yatırım tahsis sürecinde yağmalandığı, yağmalayanlara göz yumulduğu, Erbaalı olmayan uyduruk firmalara yer tahsis süreçlerine kaymakam göz yumduğu için kaymakama posta konulduğu” şeklindeki sorumsuz, Oda Başkanlığı sıfatına yakışmayan, mesnetsiz ima ve iftiralar; Erbaa OSB’yi bölgenin lider OSB’si yapılmasına katkıda bulunmuş devlet görevlilerinin, il genel meclis üyelerinin, Erbaa Belediyesi temsilcilerinin ve sanayicilerimizin emeklerine büyük saygısızlıktır.
  Ayrıca; ülkemiz ekonomisinin belkemiği niteliğindeki büyüklü küçüklü letmeleri, “uyduruk firmalar” gibi küçümseyici üslupla itham etmek, bir ilçenin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına hiç yakışmamaktadır.
Çeşitli sosyal medya hesaplarında “Yönetim Kurulu Başkanı Erbaa Kaymakamının yatırım tahsis süreçlerinde keyfi uygulamalar yaptığı” ve bu yüzden “Erbaa Kaymakamına posta konulduğu doğrudur” gibi ifadeleri de devleti temsil eden kaymakamlık makamını itham eden ve saygı sınırlarını aşan ifadelerdir ve asla kabul edilemez.
İddia sahibinin, yatırım tahsis kararlarında bir keyfilik var ise hangi kararların keyfi olduğunu değerli kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir.
5 üye ile toplanan Erbaa OSB yönetim kurulu kararlarını kapsamlı istişare sonucu oybirliği ile almaktadır. Yönetim Kurulu’nun tüm kararlarında Erbaa Sanayi Ticaret Odası temsilcilerinin de imzası bulunmaktadır.
Ayrıca sosyal medya hesaplarında yorum yapan iddia sahiplerinin Erbaa OSB yönetim kurulu kararlarında Erbaa Sanayi Ticaret Odası temsilcisinin de imzası olup olmadığını açıklaması gerekmektedir. Soyut ve genel ifadelerle yönetim kurulu üyelerini de zan altında bırakmak büyük bir sorumsuzluktur.
Erbaa OSB Yönetim kurulu karar süreçlerinde Erbaa Belediye Başkanının, il genel meclis üyeleri ve Erbaa Sanayi Ticaret Odası temsilcisinin de imzası bulunmaktadır. Tüm yönetim kurulu kararlarının oybirliği ile alındığı dikkate alındığında söz konusu sosyal medya hesaplarında devlet makamlarına alenen iftira atıldığı görülmektedir. “Posta koyma”, “yatırım tahsis kararlarında yağmacılara göz yummak”, “Yatırım tahsis kararlarında keyfi uygulamalar yapıldığı” vb. iftira ve suçlamalarla ilgili olarak; kamu görevlileri aleyhine alenen hakaret ve iftira suçundan işlem başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.
Devleti temsil eden kaymakamlık makamını “posta konulan makam” olarak tahkir etmek ve küçük düşürmek bir meslek odası başkanının haddi de değildir hakkı da olamaz.
Erbaa STO başkanı tarafından Erbaa ilçesindeki yerel firmaların yatırım için arsa tahsis talepleri Tokat Valisi ve Müteşebbis Heyet başkanı olarak tarafıma iletilmiştir. Çeşitli kereler kendisi ile Valilik makamında yapılan görüşmelerde ilçede faaliyet gösteren 17 firmanın talebi alınmış, OSB yönetim kurulu tarafından şartları uygun bulunan 14 firmaya arsa tahsisleri yapılmıştır. Bunlardan 4’ü yasal süresi içerisinde inşaat ruhsatı almadıkları için arsa tahsisleri iptal edilmiştir.
Tokat Valiliği, Erbaa Sanayi Ticaret Odası ve diğer paydaşlarla istişareyi en üst düzeyde tutarak yerinde ve uygun yatırım girişimlerinin önünü açmıştır ve açmaya çalışacaktır.
Tokat ilimizde 5 OSB bulunmakta olup il merkezimiz ve diğer 3 ilçemizin Odaları ve Borsaları ile son derece uyumlu bir çalışma ortamı sağlanmışken önceki dönem valimiz ile de sorunlar yaşadığı herkesçe bilinen, “diş hekimliği” yapmakta olan ve “sanayici veya tüccar” kimliği bulunmayan bir meslek oda başkanının mülki idare amirlerine ve çevreye ayar vermek ve sözde posta koymak yerine niçin kendisiyle uyumlu bir ortam yakalanamadığını düşünüp değerlendirmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak Yasal mevzuat kapsamında görev yapan, bulundukları görevlerde devletimizin temsilcisi olan kamu görevlileri aleyhine yaptığı mesnetsiz açıklamalar asla kabul  edilemez.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  Numan HATİPOĞLU
 TOKAT VALİSİ
 Erbaa OSB Müteşebbis Heyet BaşkanıNuman-Hatipoglu

Bir önceki yazımız olan MERKÜR JET ERBAASPOR AĞRI 1970 SPORA 3-2 YENİLDİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Erbaa Belediyesinden Kurban Bayramı tatili boyunca şehir merkezimizde otopark ihtiyacının karşılanması için çözüm
Erbaa Belediyesinden Kurban Bayramı tatili boyunca şehir merkezimizde otopark ihtiyacının karşılanması için çözüm

Erbaa Belediyesinden Kurban Bayramı tatili boyunca şehir merkezimizde otopark ihtiyacının karşılanması için geçici çözüm Polis Lojmanları

Tokat’ın Enleri Ali Şevki Erek Ödülleri’nde Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl yılın başarılı belediye başkanı ödülü aldı
Tokat’ın Enleri Ali Şevki Erek Ödülleri’nde Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl yılın başarılı belediye başkanı ödülü aldı

Tokat Gündem Gazetesi tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen Tokat’ın Enleri ödül töreni Kocaeli’de yapıldı. Ali Şevki Erek Ödülleri temasıyla

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl tüm Erbaalıları maça davet edip başlatılan kampanyaya destek istedi.
Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl tüm Erbaalıları maça davet edip başlatılan kampanyaya destek istedi.

Merkür Jet Erbaaspor’un Pazar günü Muş 1984 Muşspor ile oynayacağı final karşılaşması öncesi Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz